HEMEN ARA0533 214 20 03 0224 252 85 00

Poliüretan Nerelerde Kullanılır?

Plastik sanayinin alt dallarından biri olan Poliüretan (PU) sektörü, poliüretanın yaşamın her alanında sıkça kullanmaya başlanmasıyla birlikte geleceğin sektörlerinden biri olarak anılmaya başlanmıştır.
Günlük yaşantımızda; ev hayatında, spor merkezlerinde veya herhangi bir yerde spor yaparken, arabada, kullanılan mobilyalarda, yataklarda, koltuklarda, buzdolabında ayakkabılarda, evimizin çatısında – cephesinde, hijyenik ortamlarda, üretim ve tesis alanlarında, inşaat alanlarında, gıda alanlarında… Kısacası pek çok yerde siz görmeseniz de, poliüretan yaşamımızda önemli bir yer kaplamaktadır.
Sunduğu rahatlık, konfor ve ekonomik avantajlar ile bundan böyle hayatımızda giderek artan bir oranda var olmaya devam edecektir. “Poliüretan sektörü” tamlaması, Türkiye’de 80’li yıllardan itibaren duyulmaya başlanmış, sektör 90’lardan itibaren hızla gelişmeye başlamıştır. 2000’li yıllar ile birlikte büyük bir sıçrama gerçekleştiren bu sektör, artık yıllık 200.000 tonun üzerinde poliüretan kullanımına ulaşmıştır. Bu rakamlar göstermektedir ki, sektör gelişimi ve tüketim miktarları bakımından Türkiye, poliüretan alanında dünyanın sayılı ülkelerinden birisidir