HEMEN ARA0533 214 20 03 0224 252 85 00

Yalıtım Nedir | Yalıtımın Önemi

Binayı ve içerisindeki varlıkları ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemlere yalıtım, tecrit, başka bir ifade ile de izolasyon denilmektedir.

Binayı ve içerisindeki varlıkları ses, su, nem, sıcak ve soğuğa karşı korumak için alınan önlemlere yalıtım, tecrit, başka bir ifade ile de izolasyon denilmektedir. Yapıların iç ve dış etkilerden korunabilmesi ancak yalıtımla mümkün olabilmektedir.
Tekniğine uygun olarak yapılmış yalıtım uygulamaları, binada oturanlara güvenli, gürültüden uzak, çağdaş ve sağlıklı, mal ve can emniyeti açısından daha güvenli bir ortam sağlar. Isı, ses, su, yangın yalıtımı uygulamaları, enerji tasarrufu, hava kirliliği, konforlu bir yaşam, gürültüsüz sağlıklı mekanlar ve sürdürülebilir geleceğimiz için bir zorunluluktur..
Günümüzde yalıtımın kullanım alanları sadece binalarla sınırlı kalmamakta ve birçok farklı alanda kendini göstermektedir. Doğal faktörlerin etkisinin azaltılmasının yanında insan faktörünün de neden olduğu birçok unsurun engellenmesi ve etkisinin azaltılması için çeşitli yalıtım teknikleri ve malzemeleri kullanılmaktadır.
Çağımızın en büyük sorunu olan enerji krizleri ile birlikte, ülkemiz ve dünyadaki enerji kaynaklarının azalması ve çevre kirliliğinin artması nedeniyle yalıtım konusuna verilen önem artmıştır. Türkiye’de enerjinin %31’i bina sektöründe kullanılmaktadır. Harcanan bu enejinin %85’i ısıtma amaçlı tüketilmektedir. Uygulanan yalıtımlar sayesinde daha az enerji tüketen ve çevreyi daha az kirleten çevre dostu binalar elde edilecektir.

Yalıtım Hangi Alanlarda kullanılmaktadır?

Yalıtımı kategorilere ayırmamız gerekirse:
Isı yalıtımı
Su yalıtımı
Ses yalıtımı
Tesisat yalıtımı
Yangın yalıtımı olarak karşımıza çıkmaktadır .Bu kategorileri daha ayrıntılı incelememiz gerekirse, yalıtım türlerinin aslında birçok alanda uygulanabilirliğini görebiliriz. Bu alanları aşağıda gösterdiğimiz şekilde inceleyebiliriz.

💬 Yardım ister misiniz?
WhatsApp
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?